Fun Run 2019 – Běh pro dobrou věc

První červnovou neděli se pražský park Folimanka zaplnil nadšenými běžci, kteří se navíc rozhodli podpořit dobrou věc. Druhý ročník Maccabi Fun Runu se konal na Den Jeruzaléma 2. června, pořadatelem byl Sportovní klub Hakoach. Výtěžek z běhu podpořil židovské organizace napříč republikou, které se staly partnery běhu.

Fenomén Fun Runu je celosvětový a Praha se tak přidala k 25 metropolím včetně Londýna, Paříže, Barcelony, Washingtonu nebo například Tel Avivu. Pražský závod nabídl trati na 1‚5 km, 5 km a velmi populární štafety na 4 × 500 metrů. V tropickém počasí se na start závodu postavilo celkem 106 běžců. Za jedno startovné bylo možné se zúčastnit i více běhů, což mnozí využili. Originální zahájení závodů namísto obvyklé startovní pistole zajistilo troubení na šofar. Překvapivým, a o to milejším, hostem na zahájení byl Mo Tichauer, prezident European Maccabi Confederation (EMC), prvotního iniciátora Maccabi Fun Runů. Běžce přišel pozdravit i velvyslanec Státu Izrael J. E. Daniel Meron.

Po společné rozcvičce a protažení se na kratší trať vydali někteří dospělí, ale zejména mnoho dětí. V dětské kategorii vyhrál Eliáš Rosenbaum, stříbrnou medaili brala Ester Žáčková, bronz Josef Roth. Ester navíc zaběhla skvělý čas 5:34 a na trati 1‚5 km byla celkově nejrychlejší i mezi ženami. Na pětikilometrové trati byla nejrychlejší ženou Radana Bi Matan Fuks. Ten byl také členem štafety Hakoach složené z pořadatelů, která zvítězila ve své kategorii v čase 8:33. Každý účastník běhu si mohl vybrat organizaci, kterou svým startovným podpoří. Na její konto putovalo 75 % darované částky, čtvrtina posloužila na profesionální časomíru nebo občerstvení po běhu. Z celkové částky 31 215 Kč bylo věnováno 21 798 Kč na projekt, který byl připraven ve spolupráci s Nadačním fondem obětem holocaustu – podpora sociálně aktivizační služby pro seniory při Židovské obci Karlovy Vary, 600 Kč šlo na podporu Maccabi Brno a 1013 Kč na činnost Unie Makabi ČR. Zbylá částka pokryla organizaci běhu.

Partnery běhu byly Federace židovských obcí, Lauderovy školy, Židovské obce v Praze, Brně a Olomouci, Nadační fond obětem holocaustu, Spolek na podporu osob dotčených holocaustem, Česká unie židovské mládeže, spolek Besamim (izraelské lidové tance), Židovská liberální unie, Maccabi Brno, Maccabi Karlovy Vary, Bejt Simcha a spolek Chinuch. Svou záštitu akci propůjčila starostka Prahy 2 Mgr. Jana Černochová.

Každý účastník běhu odcházel s diplomem, tričkem s logem Maccabi Fun Run, dárkem s motivem Prahy věnovaným společností Robin Ruth a hlavně se sportovním zážitkem a hřejivým pocitem, že pomohl dobré věci.

Již teď si můžete rezervovat první červnovou neděli příštího roku na třetí ročník Maccabi Fun Run Prague!